Proces odchudzania

W obecnym świecie chęć utraty zbędnych kilogramów jest sytuacją bardzo powszechną. Z jednej strony wynika to z promowanego ideału piękna, który zakłada szczupłą, a niekiedy wręcz chudą sylwetkę. Z drugiej strony jednak nadwaga i otyłość stopniowo stają się poważnymi problemami współczesnego świata, z którymi walczą szczególnie państwa rozwinięte. Należy w tym miejscu powiedzieć, że oczywiście idealna waga dla każdego człowieka będzie inna. Uzależnione jest to od różnorodnych aspektów, chociażby płci i wieku.

zdrowa potrawa na dietę

Autor: Carmen Rodriguez
Źródło: http://www.flickr.com
Panowie ogólnie wymagają większych ilości żywności, a co z tym związane większej liczby kalorii. Oprócz tego jest tak zwany wskaźnik masy ciała, nazywany także wskaźnikiem BMI, określający, jaka masa jest prawidłowa dla osoby o danym wzroście. Od poziomu powyżej normy występuje nadwaga, a następnie otyłość. W sytuacji otyłości utrata wagi staje się koniecznością.

Schorzenia powodowane przez otyłośćGeneralnie można powiedzieć, że im wyższa masa ciała, tym większe jest zagrożenie. Często słyszy się o skrajnych przypadkach otyłości, w których ludzie tacy ważyli nawet kilkaset kilogramów. Taka postać otyłości poza oczywistymi zaburzeniami i chorobami może nawet doprowadzić do zgonu. Generalnie zbytnio otłuszczone narządy wewnętrzne działają o wiele gorzej. Człowiek z nadwagą lub otyłością o wiele słabiej radzi sobie z codziennymi czynnościami ze względu na obniżoną sprawność fizyczną. Niekiedy u ludzi skrajnie otyłych przeprowadza się operację zmniejszenia żołądka, ale większości osób zaleca się odchudzanie standardowymi sposobami.

W jaki sposób stracić na wadze?
Głównym elementem procesu odchudzania jest odpowiednia dieta. Należy wyeliminować z jadłospisu większą część tłustych potraw oraz takich, które zawierają większe ilości cukru. Szczególnie niewskazane są między innymi tego rodzaju artykuły jak chipsy, które dodatkowo zawierają wiele konserwantów i barwników. Należy zmniejszyć ilości spożywanego jedzenia w ciągu dnia, a ostatni posiłek spożywać jak najwcześniej. Każdą dietę muszą jednak uzupełniać ćwiczenia fizyczne. Należy więc zwiększyć poziom aktywności fizycznej na co dzień, przykładowo poprzez jogging. Pomocny może być licznik kalorii (tutaj o liczniku kalorii), który podpowiada, ile kalorii spalił organizm w trakcie wysiłku.