Gdy cieknie z nosa…

Za chroniczne zmęczenie obwiniasz niskie ciśnienie i niedostateczną ilość słońca? Lekarze nakłaniają: zrób rachunek sumienia.
Zastanówmy się, czy wystarczająco się wysypiamy, czy uprawiamy sport, jak się odżywiamy, kiedy ostatni raz mieliśmy robione badania kontrolne.
Wsłuchajmy się w siebie, albowiem czasami nawet długo utrzymujący się katar może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Bywa, że w ciągu roku chorujemy, chodzimy zakatarzeni pomagając sobie samemu środkami bez recepty oraz wodą morską w spreju. Jeżeli jednak mimo starań katar nie ustępuje, a pojawiają się niepokojące objawy (gorączka, ból mięśni lub głowy), wizyta u lekarza jest niezbędna.
Za ciągłe zmęczenie winisz niskie ciśnienie i coraz mniejszą ilość słońca? Lekarze sugerują: zrób rachunek sumienia.
Zastanówmy się, jak długo śpimy, czy regularnie się gimnastykujemy, jak się odżywiamy, kiedy ostatni raz przeprowadziliśmy badania kontrolne.
Wsłuchajmy się w siebie, gdyż niejednokrotnie nawet długo utrzymujący się katar może być oznaką kłopotów ze zdrowiem. Zdarza się, że w ciągu roku chorujemy, chodzimy zakatarzeni radząc sobie samemu lekarstwami bez recepty oraz wodą morską w spreju. Jeżeli jednak mimo naszych zabiegów katar nie ustępuje, a mają miejsce nieprzyjemne objawy (gorączka, ból mięśni lub głowy), wizyta u lekarza jest niezbędna.

grypa

Autor: Robert Couse-Baker
Źródło: http://www.flickr.com
Jak przebiega wizyta u lekarza?Zwykle po przeprowadzeniu wywiadu laryngolog może ocenić, czy chorujesz na zapalenie zatok. W trakcie badania laryngologicznego sprawdzi stan twoich górnych dróg oddechowych, ze szczególnym uwzględnieniem badania jam nosa. Umożliwia ono zauważyć prawdopodobne obrzęki w jamach nosa, rodzaj wydzieliny, oraz wyeliminować nowotwory, niekiedy dające takie same dolegliwości, jak klasyczny stan zapalny. Szczegółowe badanie można wykonać dzięki bezbolesnym (choć niezbyt komfortowym) badaniom endoskopowym, a więc przy użyciu specjalistycznego wziernika z wmontowanym źródłem światła (zobacz przykłady). Po obserwacji i ustaleniu powodu kłopotliwych dolegliwości, laryngolog Warszawa wdraża konieczne leczenie, które umożliwi całkowitą eliminację kataru.W przypadku leczenia trwającego długi okres kataru, dobrze jest posłuchać rad lekarza – laryngologa (koniecznie przetestuj ofertę AS-MED) i zadbać o wystarczającą ilość płynów w organizmie. Przyjmowanie dużych ilości płynów powoduje bardziej efektywne oczyszczanie się nosa z wodnistej wydzieliny. Decydujące znaczenie ma również odpowiednia dieta, obfita w wartościowe produkty, ciepłe potrawy oraz gorące płyny (np. herbatę z sokiem malinowym). Cierpliwość w leczeniu przewlekłego kataru to zazwyczaj recepta na sukces.Czasami trudno samodzielnie ocenić, czy utrzymujący się katar i towarzyszący mu ból głowy, są objawami poważnego schorzenia, czy jeszcze banalną wirusówką. Mając to na uwadze, wątpliwości zawsze najbezpieczniej rozwiać u specjalisty.